Menu

maczugą w ...

przemyślenia własne

..................................

obsmarowaczka66
“ Dziś potrzebna nam jest cisza, ale nie może ona oznaczać milczenia, bo milczenie jest bliskie obojętności “ - powiedziała na pogrzebie swojego męża Magdalena Adamowicz . Dziś po raz kolejny zebraliśmy się pod ratuszem by uczcić zamordowanego Pawła Adamowicza, Prezydenta Gdańska . Znowu zapłonęły światełka przy jego portrecie. Pod ratuszem spotykaliśmy się od poniedziałku. To w poniedziałek Prezydent Adamowicz walczył o życie, gdy podano informację o Jego śmierci cała Polska zamarła, to wtedy Jacek zaproponował byśmy i my stanęli w proteście przeciw lejącej się zewsząd NIENAWIŚCI, tej nienawiści, która doprowadziła do tragedii w Gdańsku. Nasze miasto nie jest również wolne od niej. Mimo tego, że prawie każdy tu każdego zna, nie umiemy na co dzień okazywać sobie zwykłej, ludzkiej życzliwości. Widać to było zwłaszcza w kampanii samorządowej. Pod ratuszem zebrała się ta sama garstka co pod sądem, to byli ci sami ludzie, którzy stawali przeciw faszyzmowi, ustawie zaostrzającej prawo do aborcji. Nie mogliśmy stanąć RAZEM bo godzinę wcześniej “swój protest” zorganizował lokalny “obrońca demokracji”. Wszyscy stawali o 20, nie u nas “WŁAŚCIWE STANIE” było o 19. Nie będę nikogo rozliczać kto ile robi dla obrony tych wartości, które bliskie były i Pawłowi Adamowiczowi. Ten mord, ten nóż wbity w serce to również uderzenie w wartości, których od trzech lat bronimy. Prezydent Gdańska uczestniczył we wszystkich wydarzeniach prodemokratycznych w Gdańsku, gdy władza zakazywała ubierania pomników w koszulki z znienawidzonym przez władzę napisem KONSTYTUCJA, on dawał zezwolenie na ubranie Neptuna. Na wieczorze wyborczym miał wpiętą w klapę plakietkę ze słowem KONSTYTUCJA . U nas od trzech lat uczestniczymy w różnych protestach, tak się dziwnie składa, że ZAWSZE inicjuje je Jacek, przewodniczący Nowoczesnej, ale NIGDY tym nie epatujący. Wszystkie protesty są no logo. Cały czas słyszę jedno - ja bym może i poszła/poszedł, ale nie z Jackiem, koło niego nie stanę . Ja wtedy się pytam - dla kogo stajesz w proteście? Dla Jacka? bo ja dla SIEBIE. I tak w naszym mieście trwa wojenka niemalże na noże. Oczerniać kogoś jest łatwo, łatkę przypiąć też, ale ja się pytam po co ?
Teraz w obliczu tej gdańskiej tragedii, nasi włodarze nie zdali egzaminu. Dzień żałoby narodowej a u nas KONCERT WIEDEŃSKI, a co nie wolno ? Inni burmistrzowie, prezydenci wychodzą RAZEM z mieszkańcami, ale nie u nas. Nawet Mikołaj na motorze MUSI mocno świecić obok palących się zniczy. A burmistrzowi “świeczki” pod oknem bardzo przeszkadzają. Na apel radnej Eli Jarmolińskiej odpowiedziało parę osób, ale możemy się szczycić - mamy kogoś a’ la Kaczyński - też się spóźnił. I teraz mam pytanie, gdzie są WSZYSCY kandydaci na radnych, gdzie radni, gdzie kandydaci na burmistrza ? Czyż siedzenie w domu, w kapciach, być może z kotem na kolanach nie jest MILCZENIEM ? Teraz dokładnie widać kto szedł do RADY dla korzyści, a kto dla “małej ojczyzny” ( dziękuję Agnieszka - przywracasz wiarę w ludzi) . To Magda Adamowicz nam mówi, NIE BĄDŹCIE OBOJĘTNI, gdy dzieje się zło, a przecież od ponad trzech lat trwa demolowanie naszej Ojczyzny. Czyż to nie jest czyste zło ? Ten nasz międzyrzecki hejt na Jacka jest naprawdę nam potrzebny? Mam nadzieję, że jeśli będzie trzeba znowu stanąć w proteście to pamiętając słowa Magdy Adamowicz nie będziemy obojętni. 50431357_1076600235877810_6936102394669301760_n

Demokratyczny Uroburos

obsmarowaczka66

Trochę mnie nie było, bo zajęłam się walką o normalność. Mnie "dobra zmiana" dala już w kość . Ale nie o tym chciałam . Dziś stajemy przed wyborem nie jaka będzie Polska, tylko czy w ogóle będzie . Polityka miłościwie panujących zmierza do tego by nas wyrzucono z UE . Pewnie po co nam jakaś tam Unia co tylko chce czegoś od nas . Położenia geograficznego niestety nie zmienimy, nie jesteśmy "samotną wyspą" a wyspą wolności to już na pewno nie . Opozycja parlamentarna została sprowadzona do ... no właśnie do czego? Niedługo obchodzimy 550- lecie polskiego parlamentaryzmu , będą wielkie obchody na Zamku, ale nie wiem czy jest jeszcze co świętować . 

Opozycja tzw. uliczna to dziesiątki grupek, które nie wiedzieć czemu dzielą się myśląc,, że przez to zyskają poparcie . Teraz trwa walka o SN, ostatni przyczółek demokracji, ostatni łącznik NAS ze światem demokratycznym . A co robimy MY - "jasna strona mocy" ? Otóż strona demokratyczna zjada się nawzajem . Obelga i brak zrozumienia ze strony pisowca to norma / Ale i po naszej stronie to się zdarza . Nie wiedzieć czemu traktujemy POLSKĘ jak piaskownicę, do której wszyscy sikają, a nikt nie chce sprzątać . Nie umiemy wyznaczyć celu, tylko walimy się łopatkami po głowie i przekrzykujemy czyja racja "najmojsza" . Nie pisałam bo swoją "twórczość przeniosłam na fejsa . Ale to co tam czytam przyprawia mnie o ból głowy . Czasem mam ochotę zakopać się wraz z kotem w jakiejś dziurze i przetrwać ten najazd Hunów na nasz kraj . I tak są Obywatele RP, który kierują się etosem i co chwilę ogłaszają niebywałe zwycięstwo . Ato Krakowskie Przedmieście odbite z rąk Kaczyńskiego ( choć sam Kaczyński 2 lata temu powiedział ile tych "miesiączek" będzie ) . Obywatele mają tą wadę, że mówią językiem niekoniecznie zrozumiałym dla przeciętnego zjadacza kanapek . Jest OSA co to miała jednoczyć, ale jakoś takoś poobrażała się sama na siebie . Jest Strajk Kobiet, który walczy o prawa KOBIET, tym samym zapominając, ze kobieta też człowiek .Jest Odnowa, KOD, Wolny Balkon, ORD  i 1500 grup na fejsie wzajemnie się zwalczających . Jesteśmy społeczeństwem i tak podzielonym, że chyba nie trzeba nam podziałów . Nawalanka na PO i Nowoczesną też jest bez sensu . A wszystkim biorącym się za łby przypominam, że arytmetyka jest nieubłagana . Jeśli przed wyborami natworzy  się  50 partii i każda dostanie 1 % to premie zgarnie PIS i wtedy wysmaży nam nową nieśmiganą KONSTYTUCJĘ, która zagwarantuje nam wolności i swobody obywatelskie podobnie jak w Turcji , Teraz w obecnej sytuacji powinien przyświecać nam jeden cel - odsunięcie PIS od władzy i jak mawia zaprzyjaźniony Maciej, potem przyjdzie czas by brać  się za łby . 

Do przemyślenia 

Na prowincji w dzień targowy takie słyszy się rozmowy

obsmarowaczka66

„Suweren” dostał maczugę do okładania innego suwerena. Maczugę tą przekazał mu miłościwie panujący rząd . W środę od rana rząd i jego ministrowie przedstawili „audyt”, tak dla mnie w cudzysłowie bo nijak to się miało do tego co zobaczyliśmy . Po kolei ministrowie przedstawiali katastrofalny stan resortów, oczywiście już wszystko zdążyli naprawić, bo nic nie robią od rana do nocy tylko jak te pszczółki pracują , by kraj rósł w siłę, a ludziom żyło się dostatniej – znamy to prawda? Padały określenia gdzie najczęściej stosowano zwroty- „karygodnie, niedopuszczalne , tsunami , arogancja , kolesiostwo, marnotrawstwo” wszystko to nie bardzo podparte faktami. I tak „złoty mercedes” okazuje się wcale nie złoty i wcale nie najnowszy, ale jak p. Kempa stwierdziła - „ale mercedes” . Poczułam się od razu gorzej – nasza spółka tzn jej prezes też jeździ mercedesem wprawdzie wart jest tylko 7 tys, ale jak mawia p. Kempa - „ale mercedes”. No tak prezesi spółek powinni jeździć środkami komunikacji miejskiej, albo chodzić pieszo . Po tym pseudo audycie „suweren” na prowincji chodzi dumny jak stado pawi . Zewsząd słychać jak to wiedzieli, że kradną, że wykorzystują naród, że dbają tylko o siebie i taśmy prawdy to jest to co trzeba przypominać.

„Suweren” jest też zajęty liczeniem pieniędzy z 500+ i teraz to on se pożyję, nie ma znaczenia,że bardzo szybko odda z nawiązką . Ważne tu i teraz . Czym jeszcze „suweren” okłada innego „suwerena” ? Otóż nastąpiło dziwne zjawisko – praca przestaje być opłacalna przy określonej liczbie dzieci. Teraz „suweren” nabija się z tych inaczej myślących, a właściwie odpowiedzialnych za swoje życie . Tak , Ty masz firmę i czasem masz 1.000 zł, a ja bez wysiłku mam 2.000, no ale Ty masz córkę na studiach, a moje dzieci nie chcą się uczyć . No to też wina Tuska . Nie ważne co się powie na temat tego jak nasze miasto się rozwinęło , a po co nam basen , orlik, kino3D , biblioteka, sygnalizacja świetlna itp. podobne rzeczy, które dla tych mieszkających w dużych miastach są na porządku dziennym . No cywilizacja dotarła i na prowincję, tylko nikt nie pomyślał jak tą prowincję zachęcić do korzystania z tej cywilizacji . Tak moi drodzy broniący TK, na prowincji to WSZYSTKIM zwisa, tu liczy się tylko zasobność portfela i możliwość „dokopania” . Ot, taki mały rewanż – miałeś/miałaś dobrze przez minione 20 lat , teraz kolej na NAS . I następuje już i tu na prowincji „karuzela” stanowisk . Zwalnia się na potęgę i przyjmuje „swoich”, nieważne czy ma kwalifikacje – ważna legitymacja partyjna . Tutaj „suweren” nie widzi kolesiostwa ?

Czego jeszcze dowiedziałam się z audytu- MSZ nie umie puszczać bączka, wojsko nie miało szans nas obronić , wszystkich podsłuchiwano ( jakby teraz tego nie robiono) . Jednym słowem POLSKA W RUINIE . Tak, wróciło jakże dobrze znane hasełko, tak łatwo się to mówi, gorzej z udowodnieniem tej tezy. Ale dla „suwerena” to nie ma znaczenia – to co mówi rząd to czysta prawda i tego „suweren” broni jak niepodległości . Czemu tak się dzieje ? W Polsce po 89 roku istnieje pewna grupa ludzi, którym nie odpowiada demokracja , przemiany gospodarcze . Oni tęsknią za silnym państwem , rządzonym silną ręką , karzącą . Taki PRL- BIS . Co PIS-owi się udało- wziął pod swoje skrzydła tych „wszystkich” wykluczonych , czujących się źle w swoim „domu” On słucha i notuje , czego Ci Narodzie trzeba , a potem to wprowadza , dewastuje przy tym wszystkie fundamenty państwa liberalno-demokratycznego, ale to prowincji nie obchodzi . Może teraz w sądzie rejonowym będzie lepszy sędzia , może kierownik w jakiejś spółce skarbu państwa to będzie mój kumpel i ustawi mnie na lata . Tak takimi problemami żyje suweren na prowincji , tu KOD i inne wynalazki nie są potrzebne . Tu sami rozliczymy „tłuste koty” zastępując je „chudymi kotami” , które za kilka lat też pójdą do wymiany . „Suweren” tak ja rząd patrzy tylko na tu i teraz , rating ? A kogo to obchodzi to sprawa jakaś sci-fi . Dopóki nie zrobimy coś by pokazać temu „suwerenowi” , że POLSKA to nasz wspólny dom i powinniśmy go RAZEM urządzać, dopóty PIS będzie rządził .

Do przemyślenia

 

 

Jak "Prymus" został "chuliganem" Europy

obsmarowaczka66

Dzisiejszy dzień jest bardzo smutny , po raz pierwszy Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Polski . Z państwa , które było stawiane za wzór staliśmy się kłopotem Europy . Jeszcze mamy chwilkę , ale drzwi , które były szeroko otwarte coraz bardziej się zamykają . Tak wygląda „dobra zmiana” wg PIS . Nie mam już siły tego wszystkiego komentować , większość moich znajomych myślących , używających mózgu na co dzień , też ma już dość . Z „prymusa siedzącego w pierwszej ławce stanęliśmy w ogonie Europy . Patrząc na to co się w naszym pięknym kraju wyprawia czuję się tu coraz bardziej obco . Ludzie , których znam doskonale , mieszkam w tym mieście od urodzenia , ba nawet na tej samej ulicy i w tym samym mieszkaniu , sąsiedzie też za bardzo się nie zmienili , ale coraz mniej ich poznaje . Jedni są zamknięci w sobie przemykają chyłkiem z głową nisko spuszczoną , to Ci którym „dobra zmiana” dała w kość . A to zamknęli zakład , bo niby nie rentowny ( potem się okazuje , że zakład był dzierżawiony , a właściciel to zwolennik PIS-u i niekoniecznie zgadzał się z przedsiębiorcą , umowa rozwiązana , przyjdzie kto inny ze swoimi ludźmi , a to inna firma traci kontrakt bo też nie podobają się komuś poglądy polityczne ) . Każda krytyka miłościwie panujących spotyka się już z małymi konsekwencjami . Są też tacy , którzy się cieszą , dostaną wymarzone 500 i może jakoś uda im się podlizać tym z PIS i słoik konfitur dostaną .Ci nic nie krytykują , o przepraszam krytykują PO .Przypomina mi to czasy na szczęście minione . Teraz patrząc na obsadę w spółkach Skarbu Państwa widać co jest ważne czy fachowość czy stara zasada BMW ( bierny , mierny , wierny ) . Wyrok z 9 marca dalej nie opublikowany , oficjele z UE przyjechali , pojechali , a złotouści dalej swoje . Z. Ziobro straszy prokuratorów , odwołuje tych , którzy zajmują się nie tym czym jego zdaniem powinni . Wydawnictwa prawnicze same publikują wyrok, Antoni tworzy OT do ochrony rządu , a PAD wzywa do przebaczenia, Jarozbaw do ukarania . P. Lichocka w przypływie emocji , sadza  D. Tuska na „krześle elektrycznym” . Media to jedna wielka tuba rządowa . PIS nie ustępuje nawet na milimetr – wybiera następnego sędziego do TK , powstaną pomniki skwery, bulwary . Czy jeszcze kogoś dziwi , że PE zrobił to co zrobił ? Pod KPRM od 4 tygodni głoduje człowiek , z kartą opozycyjną , który nic nie dostał w prezencie za to , że walczył w latach 80 .Wspiera go mała grupka ludzi czujących , ze to już czas , że to ZNOWU czas by twardo i głośno powiedzieć NIE. Pani premier swoich gości wpuszcza od tyłu , widok miasteczka namiotowego burzy „dobrą zmianę”, ale oficjele widzieli , nie mówią o tym bo to temat niewygodny . PIS jednego nie rozumie , nikt nie musi donosić na Polskę , teraz w dobie internetu wszystkie wiadomości są przekazywane bardzo szybko i nie ma problemu nikt kto chce się dowiedzieć co się dzieje w kraju nad Wisłą . Do Unii i jej przedstawicieli czy to z Parlamentu czy Komisji płyną listy nie zawsze grzeczne . Nasza dyplomacja leży .Jak mawia mój kolega - „wstając z kolan padliśmy na pysk w brudne błoto”

Dzisiejsza rezolucja stawia nie POLSKĘ , ale Polski rząd w bardzo złym świetle , skoro UE musi zabrać głos by wskazać jak rządzić zgodnie z prawem i obowiązującą Konstytucją .

REZOLUCJA

Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie sytuacji w Polsce (2015/3031(RSP) Parlament Europejski,

- uwzględniając Traktaty Unii Europejskiej, a zwłaszcza art. 2, 3, 4 i 6 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE),

- uwzględniając komunikat Komisji z dnia 19 marca 2014 r. pt. "Nowe ramy UE na rzecz umocnienia praworządności" (COM(2014)0158),

- uwzględniając Kartę praw podstawowych Unii Europejskiej,

- uwzględniając europejską konwencję praw człowieka (EKPC),

- uwzględniając debatę plenarną, która miała miejsce w Parlamencie w dniu 19 stycznia 2016 r., w sprawie sytuacji w Polsce,

- uwzględniając opinię Komisji Weneckiej z dnia 12 marca 2016 r. dotyczącą przyjętej w dniu 22 grudnia 2015 r. nowelizacji polskiej Ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym,

- uwzględniając art. 123 ust. 2 Regulaminu,

A. mając na uwadze, że poszanowanie praworządności, demokracji, praw człowieka, podstawowych swobód i wartości oraz zasad zapisanych w Traktatach UE i w międzynarodowych instrumentach w dziedzinie praw człowieka stanowi zobowiązanie spoczywające na Unii i jej państwach członkowskich, którego należy przestrzegać;

B. mając na uwadze, że - w rozumieniu art. 2 TUE - UE opiera się na poszanowaniu godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego i praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości, wartości wspólnych dla wszystkich państw członkowskich, których musi przestrzegać UE, jak i każde państwo członkowskie we wszystkich podejmowanych działaniach;

C. mając na uwadze, że - zgodnie z art. 4 ust. 2 TUE - UE musi szanować równość państw członkowskich wobec Traktatów, jak również tożsamość narodową tych państw;

D. mając na uwadze, że zgodnie z art. 4 ust. 3 TUE i zgodnie z zasadą lojalnej współpracy Unia i państwa członkowskie wzajemnie się szanują i udzielają sobie wzajemnego wsparcia w wykonywaniu zadań wynikających z Traktatów;

E. mając na uwadze, że zgodnie z art. 17 TUE Komisja musi czuwać, aby Traktaty te były przestrzegane;

F. mając na uwadze, że praworządność jest podstawą demokracji i jedną z fundamentalnych zasad UE, funkcjonującą na zasadzie domniemania wzajemnego zaufania, że państwa członkowskie przestrzegają zasad demokracji, rządów prawa i praw podstawowych zapisanych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej i EKPC;

G. mając na uwadze, że skuteczny, niezależny i bezstronny system sądowy ma zasadnicze znaczenie dla praworządności i zapewnienia obywatelom Europy ochrony praw podstawowych i wolności obywatelskich;

H. mając na uwadze, że Trybunał Konstytucyjny został powołany jako jeden z kluczowych elementów systemu kontroli i równowagi demokracji konstytucyjnej i rządów prawa w Polsce;

I. mając na uwadze, że niedawne wydarzenia w Polsce, szczególnie spór polityczny i prawny dotyczący składu Trybunału Konstytucyjnego i nowych zasad jego funkcjonowania (który dotyczy między innymi kwestii rozpatrywania spraw i ich kolejności, podniesienia kworum i większości niezbędnej do podejmowania przez Trybunał decyzji) wzbudziły obawy co do zdolności Trybunału Konstytucyjnego do pełnienia przypisanej mu roli strażnika konstytucji i gwarantowania poszanowania praworządności;

J. mając na uwadze, że Komisja Wenecka wyraźnie stwierdziła, iż Trybunał Konstytucyjny nie może pełnić swej roli gwaranta prymatu Konstytucji w Polsce z uwagi na fakt, że wyrok Trybunału z dnia 9 marca 2016 r. nie został opublikowany i nie może w związku z tym wejść w życie, co podważa praworządność; mając na uwadze, że Komisja Wenecka ostrzegła, iż paraliż Trybunału zagrozi demokracji, prawom człowieka i praworządności;

K. mając na uwadze, że działania polskiego rządu i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wobec Trybunału Konstytucyjnego stanowią zagrożenie dla demokracji konstytucyjnej;

L. mając na uwadze, że po debacie orientacyjnej z dnia 13 stycznia 2016 r. Komisja postanowiła rozpocząć zorganizowany dialog w zakresie ramowej procedury oceny państwa prawnego i wysłała pismo do polskiego rządu w celu uzyskania wyjaśnienia odnośnie do sytuacji panującej w Polsce;

M. mając na uwadze, że Komisja, jako strażniczka Traktatów, zbierze teraz i zbada wszystkie istotne informacje oraz oceni, czy są wyraźne przesłanki istnienia systemowego zagrożenia praworządności;

N. mając na uwadze, że ramowa procedura oceny państwa prawnego ma na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla praworządności, które mają charakter systemowy, zwłaszcza w sytuacjach, których nie można skutecznie rozwiązać za pomocą postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, oraz w przypadku gdy gwarancje praworządności istniejące na poziomie krajowym nie są już w stanie skutecznie neutralizować tych zagrożeń;

O. mając na uwadze, że obowiązująca obecnie Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, przyjęta w 1997 r., gwarantuje rozdział władz, pluralizm polityczny, wolność prasy i słowa oraz prawo do informacji;

P. mając na uwadze, że oprócz kryzysu konstytucyjnego także inne kwestie powodują poważne zaniepokojenie Parlamentu Europejskiego, o ile mogą stanowić naruszenie prawa europejskiego i praw podstawowych, w tym praw kobiet; mając na uwadze, że takie posunięcia polskiego rządu muszą być bacznie obserwowane przez instytucje europejskie;

1. uważa, że kluczowe znaczenie ma zapewnienie pełnego poszanowania wspólnych wartości europejskich zapisanych w art. 2 TUE;

2. uważa, że wszystkie państwa członkowskie muszą w pełni przestrzegać prawa UE w praktyce legislacyjnej i administracyjnej oraz że wszelkie ustawodawstwo, w tym prawo pierwotne wszystkich państw członkowskich i kandydatów do członkostwa, musi odzwierciedlać podstawowe wartości europejskie, w szczególności zasady demokracji, praworządność oraz prawa podstawowe, i być z nimi zgodne;

3. jest poważnie zaniepokojony, że faktyczny paraliż Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i praworządności;

4. wzywa polski rząd do przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r. oraz do wykonania orzeczeń z dnia 3 i z dnia 9 grudnia 2015 r.;

5. wzywa polski rząd do zrealizowania w pełni zaleceń Komisji Weneckiej; podziela opinię Komisji Weneckiej, że polska Konstytucja oraz normy i standardy europejskie i międzynarodowe wymagają, aby orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego były przestrzegane;

6. z zadowoleniem przyjmuje niedawną wizytę w Polsce wiceprzewodniczącego Komisji F. Timmermansa oraz jego oświadczenie wygłoszone na posiedzeniu Komisji w dniu 6 kwietnia 2016 r. w sprawie rozpoczęcia dialogu, aby znaleźć wyjście z obecnej sytuacji, w oparciu o pełne poszanowanie ram konstytucyjnych, co oznacza publikację i wykonanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego; podziela obawy wiceprzewodniczącego Komisji dotyczące możliwości pojawienia się dwóch równoległych systemów prawnych, co doprowadziłoby do stanu niepewności prawa;

7. popiera decyzję Komisji w sprawie rozpoczęcia zorganizowanego dialogu w zakresie ramowej procedury oceny państwa prawnego, który powinien wyjaśnić, czy w Polsce istnieje systemowe zagrożenie dla wartości demokratycznych i praworządności; z zadowoleniem przyjmuje zapewnienie Komisji, że dialog z polskimi władzami będzie prowadzony w sposób bezstronny, w oparciu o fakty i w duchu współpracy, oraz wzywa Komisję, aby - o ile polski rząd nie wdroży zaleceń Komisji Weneckiej w ramach zorganizowanego dialogu - uruchomiła drugi etap procedury oceny państwa prawnego, polegający na wydaniu "zalecenia w sprawie praworządności" i zaoferowaniu Polsce wsparcia w opracowaniu rozwiązań wzmacniających praworządność;

8. podkreśla niemniej jednak, że przy podejmowaniu wszelkich kroków konieczne jest respektowanie uprawnień UE i jej państw członkowskich, określonych w Traktatach i wynikających z zasady pomocniczości;

9. wzywa Komisję do regularnego i dokładnego informowania Parlamentu o jej ocenach, dokonanych postępach i podjętych działaniach;

10. wyraża nadzieję, że zorganizowany dialog między polskim rządem i Komisją sprawi, że polski rząd zmieni także inne podjęte przez siebie decyzje, które wzbudziły obawy co do ich prawomocności i potencjalnego wpływu na podstawowe prawa;

11. oczekuje, że Komisja będzie jednakowo monitorować wszystkie państwa członkowskie pod kątem przestrzegania zasad demokracji, praworządności i praw podstawowych, a zatem unikać podwójnych standardów, oraz że będzie składać sprawozdania Parlamentowi;
Do przemyślenia
12. zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania niniejszej rezolucji Radzie, Komisji, rządom i parlamentom państw członkowskich oraz Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

 

© maczugą w ...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci